Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
DubovéHľadať
 
 

FS Prameň

Dubovské spievanky 2018

FOLKLÓRNY SÚBOR - Prameň     

folklorny_subor.jpgFolklórne súbory sú pre mnohé obce pýchou. Od roku 1983 to inak nieje ani v Dubovom. Začiatky však neboli jednoduché. Najskôr sa museli od starších spoluobčanov zozbierať ľudové piesne a rôzne pásma. No už o rok neskôr sa v kultúrnom dome konala prvá okresná prehliadka folklórnych skupín a sólistov.

Napriek ťažkým začiatkom funguje folklórna skupina úspešne dodnes pod názvom Prameň. Okrem toho, že súbor vystupuje pri každej príležitosti v miestnom kultúrnom dome, zúčastňuje sa aj vystúpení v iných obciach a na iných podujatiach. Každoročne si jeho členovia nenechajú ujsť ani Turčianske slávnosti folklóru, ktoré sú pre nich najväčším podujatím, na akom majú možnosť účinkovať.

Súbor má v súčasnosti dvadsaťdva členov. Vedúcou skupiny je Anna Lettrichová, ktorá ju pevnou rukou vedie už niekoľko rokov. Napriek tomu, že od svojho vzniku sa súbor omladil, prispeli k tomu hlavne mladé dievčatá a v súbore tak stále chýbajú mladí muži.

Najdlhšie pôsobiacou členkou, ktorá vo folklórnej skupine pôsobí od jej vzniku, je Lenka Knietlová. Svoje dlhoročné pôsobenie v súbore ani nemusí vysvetľovať - vzťah k ľudovým piesňam, krojom, celkovo folklóru, ale i skvelému kolektívu ju už dvadsaťdva rokov držia v súbore.

Folkloristi sa však okrem vystúpení podieľajú aj na organizovaní dedinských zábav. Počas fašiangov zas chodia spievajúc a tancujúc po dedine (spolu s požiarnikmi a dychovou hudbou Dubovčiankou). Súbor tiež nahral CD s názvom Rok na Dubovom.

Folklór v dnešnej dobe nie je vyhľadávaný tak, ako v minulosti. Napriek tomu sa v mnohých obciach jeho tradícia udržiava, členovia súborov chcú ďalej odovzdávať naše ľudové piesne a v pásmach odhaľovať ľudové zvyky, ktoré boli pred niekoľkými rokmi pre nás typické. Folklórny súbor Prameň je skvelým kolektívom ľudí, ktorých nespája len láska k folklóru, ale i vzájomné porozumenie a priateľstvo. To všetko sa odráža v ich vystúpeniach, z ktorých sála úprimnosť, ľudskosť a radosť.

https://www.facebook.com/groups/1813542835563492/


 

Trcipoľka

Mazurka

Venčekoví

Zažeňiem ja volki

O gajdoša

Strašiak

Veľkonočné zvyky

Dubovský bál

Oslavy 750. výročia prvej písomnej zmienky o turčianskej obci Dubové a 100. výročia ochotníckeho divadla na Dubovom. Vystúpenie folklórnej skupiny Prameň.

FS Turiec - Anička maličká zo šašu (Dubové - 2013)

HISTÓRIA FS DUBOVÉ/úprava fotografií Peter Lettrich/

Spomíname

Spomíname

Spomíname

Spomíname

Spomíname

Spomíname

Spomíname

Spomíname


 
 

 

 

dnes je: 16.7.2019

meniny má: Drahomír

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka