Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
DubovéHľadať
 
 

TJ Družstevník Dubové

fot_druz_1950.jpgZačiatky futbalu nájdeme v polovici 30. rokov minulého storočia, keď prichádzali na blízky majer Požehy tráviť prázdniny synovia prenájomcu majera. Chlapci priniesli futbalovú loptu, s ktorou sa z dlhej chvíle hrali na okolitých pasienkoch so synmi deputátnikov. O tom, že sa na Požehoch hrá futbal sa dozvedeli dubovskí chlapci veľmi rýchlo. Tak sa stalo, že nedeľu čo nedeľu putovali chlapci z dediny na Požehy. Tu sa prvýkrát stretli so skutočnou loptou, s ktorou sa hrali od obeda do večera. Futbal sa hral aj v dedine – po dvoroch, po záhradách a na lúkach pri pasení kráv s obyčajnými loptami, alebo len s handrákmi.

IMG_0008_10.jpg            V prvej polovici 40. rokov, počas druhej svetovej vojny, nastupovali do škôl ďalší študenti, ktorí sa s futbalom stretávali aj v školách a chceli jeho úroveň zvýšiť aj vo vlastnej dedine. V druhej polovici 40. rokov, teda po vojne, sa rady študentov rozrástli. Venovali sa viac futbalu, a tak zvyšovali kvalitu tejto hry.

Aj keď futbalová jedenástka nebola registrovaná, hralo sa teda len mimo súťaž. Bola to jedenástka kvalitná, pretože v nej hrali aj prizvaní futbalisti z Martina. Hralo sa s veľkým záujmom a zanietením.

            Pre dubovský futbal sú dôležité roky 1952 – 53. V roku 1952 dostali futbalisti nové ihrisko na lúkach pri rieke Turiec. V roku 1953 sa zakladá prvá telovýchovná organizácia – SOKOL Dubové. Futbalový oddiel bol zaregistrovaný a začal hrať v najnižšej 3. triede. Za celé obdobie od vzniku až doteraz sa vystriedalo veľa kvalitných  i menej kvalitných hráčov. Postupne si vybojovali nielen druhú, ale aj prvú B triedu, pre ktorú už staré ihrisko nevyhovovalo. Bolo treba nové, o ktorom sa začalo uvažovať v roku 1971.

otv_sport_arealu.jpgV roku 1977 bolo odovzdané do užívania nielen ihrisko, ale celý areál aj so sociálnym zariadením. Jeho hodnota v tej dobe bola 1,5 milióna Kčs a bolo postavené v akcii „Z“. Treba poďakovať vtedajším funkcionárom MNV, už nebohým Pavlovi Hullovi a Slavomilovi Lettrichovi ako aj vtedajším členom výboru TJ Ing. Ľubomírovi Lettrichovi, Miroslavovi Lettrichovi, Jánovi Lettrichovi, Štefanovi Mihálkovi, Jozefovi Benákovi, Stanislavovi Kučerovi a nebohým Milanovi Ličkovi a Jánovi Virteľovi a v neposlednom rade aj všetkým občanom obce, ktorí priložili ruku k dielu svojou dobrovoľnou prácou.

IMG_0036.jpg            Staršia futbalová generácia rada spomína na futbalistov – vlastných odchovancov – Jozefa Lettrich (Pavleje), bratov Kmeťovcov, Jána Lettricha (Babašteje), Mira Lettricha (Babašteje) aj iných, ktorí tu dlhé roky hrali ako Ján Baran či Michal Belák. Z mladšej generácie Miroslav Vereš (hrajúci tréner), Ján Jadroň, či stále aktívne hrajúci Vladimír Virteľ a Peter Plica, ale aj mnoho iných.

            Verím, že tak ako uplynulých 30 rokov, tak aj ďalšie roky prinesú veľa dobrých futbalových zápasov a veľa pekných gólov.

Na záver, hráčom želám veľa športových úspechov, nielen dnes, ale počas celej sezóny a fanúšikom veľa potešenia z futbalu.  

 

                                                                      Ing. Ľubomír Lettrich

                                                                          starosta obce

 


 

HISTÓRIA TJ DRUŽSTEVNÍK DUBOVÉ VO FOTOGRAFIÁCH /pripravil Dušan Vereš, úprava fotografií Peter Lettrich/

bez názvu
Stojaci z ľava Hulla J., Lettrich M., Šošovička J.

Stojaci z ľava Hulla J., Lettrich M., Šošovička J., Lettrich J., Štálik D., Vereš S., kľaciaci: Makoš E. Koša Ľ, Jakubec M., Boďa K.,

bez názvu
bez názvu

 
 

 

 

dnes je: 16.7.2019

meniny má: Drahomír

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka